Prekast Cephe Kaplama

Yeni nesil yapılarda prekast cephe kaplama çözümlerinin tercih edilmesinin ardında çok büyük avantajlar yatmaktadır. Bilindiği gibi binaların dış cepheleri gerek estetik açıdan geliştirilmesi, gerek yalıtım ihtiyaçlarının karşılanması gibi amaçlarla bir takım işlemlere tabi tutulmaktadır. Eskiden bunlar dekoratif, ısı yalıtımı, metal gibi kategoriler altında incelenir ve hepsi için ayrı maliyetlere ihtiyaç duyulurdu. Prekast cephe kaplama ile maliyetler azaltıldı, binaya binen fazla yükten kurtulundu, fazladan alan kazanıldı ve daha kısa sürelerde tamamlanabilen oldukça uzun ömürlü seçeneğe sahip olundu. Bu sayfamızda sizlere ürünlerimizin getirilerini, neden tercih edilmesi gerektiğini ve teknik anlamda sağladığı getirileri aktarmaya gayret ederken, merak edebileceğiniz bütün konular hakkında bilgilere yer vermeye gayret edeceğiz.

Prekast Cephe Kaplamanın Tarihi

Konuyu bu ürünlerin tarihinden başlayarak ele almak doğru olacaktır. Dünya’da yetmişli yıllardan bu yana aralıksız olarak kullanılmasına rağmen ülkemizde 2000 yılından sonra popülerlik kazanmaya başlamıştır. Farkı ortaya çıktıktan sonra ise herkes tarafından talep görmüştür. İnşa edilen bütün yapılarda kullanılabilecek niteliğe sahip olan prekast kaplama ürünlerinin kullanım alanları oldukça geniştir ve her geçen gün de genişlemeye devam etmektedir. Mesela peyzaj ve benzeri dekoratif seçeneklerde de sıkça tercih edilmektedir. Maliyet bakımından emsal seçeneklere göre de bir kaç adım ileridedir. Zaman içerisinde kendisine yapılan harcamaları fazlasıyla kazandırır, kullanıldığı apartmanın değerine değer katar, rahat ve ferah yaşam alanları sunar.

 

Prekast Cephe Kaplama Nedir Neden Tercih Edilmeli 

Prekast Cephe Kaplama Ülkemize Yaklaşık 30 Yıl önce gelmiştir. Ancak ülkemizdeki düzensiz yapılaşma sebebi ile sadece zengin kısma hitap etmiş bir cephe sistemidir; Ancak kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesi ile birlikte ciddi oranda tercih edilerek memnun kalınmıştır. Yine Bir diğer sebeplerinden bir taneside metrekare birim fiyatının alışılageldik bilgilerle maliyet analizi yapmadan yüksek olarak göz önünde bulundurulduğu içinde tercih sebebi süresini bir hayli uzatmıştır. Ancak son 10 yılda precast üretim firmalarınında artışı ile birlikte metrekare birim fiyatları ciddi oranda düşüş göstererek kullanıcıya daha elverişli bir hale gelmiştir.

İnşaat işleri ile ilgili kişilere üniversitelerde prekast’ ın eğitiminin verilmemesi sebebi ile Mono Prekast olarak çeşitli ücretsiz eğitimler verme kararı alarak insanları prekast hakkında bilgilendirmeye başladık ve gördük’ ki eğitimler sonrası inşaatların cephelerindeki prekast cephe kaplama işleri ciddi oranda artış gösterdi.

 

Neden mi ?

  1. İlk olarak prekastın ne denli ısı yalıtımı sağladığını ve test sonuçlarını eğitime katılan herkese ilettik;
  2. Prekast kaplama ürünlerini kullanarak konut yada inşaa edilen yapının duvar koyulmadığı ve cephe askı ankrajları ile monte edildiği için ciddi derecede metrekare alan kazandırdığını ispatladık. (Buda satış rakamlarını artırarak aslında prekast elemanın kendi ücretini amorti ettiğinide ispatladık9
  3. Duvar Sıva mantolama yok dedik nedenmi ;  Duvar sıva mantolama uygulamalarının da ücretini uygulatmayarak prekast maliyetinin içine koyduk
  4. Duvar sıva mantolama yada çeşitli cephe sistemleri metrekare ye 83 Kg İle 120 Kg ağırlık verirken prekast cephe kaplama ürünleri Metrekareye 45 Kg ağırlık vermektedir.
  5. Ayrıca cephelerinizin görsellerini dilediğiniz yada tasarladığınız her modeli uygulayabilen bir cephe sistemidir. Çünkü sınırlı kalıp olarak sınırlandırılmamıştır.
  6. Depreme dayanıklı her katın aplikasyon ölçülerine uygulayarak katlar arası bağlantı yapılmamakla birlikte katlar arası ve yatay dikey hareket payları hesaplanarak üretimi yapılan prekast cephe kaplama ürünleri cepheye aplikasyon yapıldıktan sonra monte edilir.
  7. Rüzgar dayanımı ilgili testlerle en üst seviyededir. Asla hava yada herhangi bir rüzgar yıpranmaları da kesinlikle olmaz ve asla ötme yapmaz
  8. İnşaa edilen yapıda özellikle para ile bile satın alamadığımız değerli olan zaman açısından bile daha avantajlı olup işlerin hızlanmasında tervih edilmesi gereken en iyi cephe elemanıdır.
  9. Prekast A1 yanmaz sınıfı bir cephe sistemidir. Yurtdışında çeşitli ülkelerde hammaddesi strafor ve xps olan tüm cephe sistemleri yasaklanıp zorunlu olarak prekast yapılmaktadır.

Prekast 4  aşamadan oluşan bir cephe sistemidir.

Kalıp : Ahşap, polyester, Silikon kalıp

Döküm: Mikser ve pnömatik makinalarda hazırlanan beton karışımları kalıbın içine püskürtülerek oluşturulan dökümdür.

Karkas: Kalıpların içlerine dökülen prekast harçları daha kurumadan karkas üretim bandında üretilen karkaslar kalıb’ ın içindeki prekast döküme ölçülere göre monte dilip stok sahasında kurumaya alınır. Stokta kür’ lenen ürünler şantiyelere sevk edilip monte edilmesi sağlanır.

Montaj: Şantiye’ lere sevk edilen prekast elemanlar daha önce belirlenmiş ve ölçülendirilmiş bir şekilde cephelere monte güvenlik önlemleri alınarak monte edilen cephe sistemleridir.

Prekast hakkında merak edilen ve bilmediğiniz herşeyi sayfamızdaki iletişim kısmındaki numaraları arayarak yada mail adreslerimize mail atarak sorabilirsiniz.

 

ilgili yazıda bahsettiğimiz test sonuçları bu linkteki yazımızda mevcuttur.

Prekast Dış Cephe Kaplama ve Diğer Cephe Kaplama Ürünleri

 

Yorum Yaz