Prekast

Prekast, günümüzde en çok tercih edilen, estetik açıdan zengin ve sınırsız tasarım seçeneği ile yüksek cazibeye sahip yeni nesil cephe sistemidir. Uzun yıllardır ülkemizde yalıtım ve dış cephe tasarımı için ayrı ayrı uygulamalar yapılması gerekirken, prekast kullanılmaya başlanması ile ikisini tek bir uygulama çatısı altında birleştirmek mümkün hale gelmiştir. Bir çok açıdan avantajı olan, düşük bütçelerle daha yüksek verim alınabilmesine olanak tanıyan, modern şehirlerin inşasında büyük rol oynayan ve yapılara değer katan ürün ve hizmetlerinizi gelin yakından inceleyelim. Bu yazımızla sizlere bu ürünün tanımını, getirdiği çığır açan yenilikleri, sağladığı avantajları ve diğer bütün teknik konuları enine boyuna aktarmaya çalışacağız.

Prekast Nedir?

İçeriğinde beyaz çimento, silis kumu, bir takım özel kimyasallar ve tercihe göre cam elyafı bulunduran, esnek, dayanım oranı yüksek, depreme ve yangına dayanıklı yeni nesil beton paneller verilen isimdir. Günümüzde bir çok yapıda tercih edilmesi ve sağladığı benzersiz estetik tasarım sayesinde oldukça talep görmekte ve popülerliği de gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yalnızca yapıların dış yüzeyinde değil, çevre düzenlemeleri başta olmak üzere daha bir çok dalda kullanımı mümkün olup, bu alanlarda da karşımıza sıkça çıkmaktadır. Talebin yoğunlaşması ile hızla büyüyen bir sektör halini almıştır. Yaklaşık kırk yıl öncesinde gelişmiş ülkelerde kullanımına başlanan prekast paneller, ülkemizde son on yıldır kullanılmaya başlanmıştır.

Prekastın Sağladığı Avantajlar

Yukarıda da belirttiğimiz üzere izolasyon ve dış tasarımın tek bir uygulama ile kullanıma sunulabiliyor olması, grc panellerin en büyük getirilerinden bir tanesidir. Binalarda uygun prekast cephe sistemlerinin kullanılması halinde ısı kayıplarının önüne geçilir ve yazın serin kışın ise sıcak ortamlar kazanılmış olur. Bir diğer önemli kazanımı ise su, nem ve diğer dış etkenlerin yaşam alanlarımıza verdiği zararı neredeyse ortadan kaldırmasıdır. Bu unsurlardan etkilenmeyen, uzun ömürlü ve ferah mekanları kullanımımıza sunmaktadır. Bilindiği üzere deprem kuşağında olan ülkemizde yapıların daha esnek bir şekle büründürülmesi gerekmektedir. Ürünlerimiz esnek yapıları sayesinde bunu sağlamakta ve depreme dayanım oranlarını ciddi anlamda arttırmaktadır. Diğer alternatiflere göre meydana gelebilecek yangınlarda dahi bir takım katkılar sağladığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmıştır.

Prekast Üretimi ve Montajı

Üretim aşaması oldukça zahmetli ve yalnızca uzman kişiler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Firmamız gereken bütün donanıma sahip tesislerinde imalatı gerçekleştirmektedir. Projenin tasarımının tamamlanmasının ardından döküm için kalıplar hazırlanır. Önceden hazırlanmış olan karşım bu kalıplar içerisine dökülür ve karkasların da dahil edilmesinin ardından kuruma süreci başlar. Şantiyeye sevk işleminin hemen ardından, montaj aşamasında görev yapan ekip arkadaşlarımız gereken ekipman ve donanımlar yardımı ile dış yüzeye bağlantıları sağlar. Bu süreç oldukça dikkat gerektirir ve yapılabilecek en küçük hatalar bile büyük sorunlara yol açabilmektedir. Son evrede taşların aralarına silikon sıkılarak su geçirgenliği önlenir ve tamamlanmış olur.

Mono Fiber Prekast Cephe Sistemleri

Mono Fiber olarak müşterilerimizin memnuniyetini her şeyin ötesinde tutarak, en kaliteli deneyimi yaşatmayı kendimize hedef seçtik. Yıllar içerisinde geliştirdiğimiz kendi sistemimiz ile yalnızca buna odaklanarak sektörün öncü firmaları arasında kendimize yer edindik. En kaliteli hizmeti mümkün olabilecek en makul prekast fiyatları ile sizlere ulaştırmakta önceliklerimiz listesinde en üst sıralarda yer almaktadır. Ücretsiz keşif ve projelendirme gibi sunmuş olduğumuz ayrıcalıklar, bunun en önemli göstergelerindendir.

Dilerseniz konuyla ilgili hem daha geniş kapsamlı ve teknik içeriğe sahip bilgiler edinmek hemde projenizin yerinde ücretsiz olarak incelenerek bilgilendirilme yapılması için keşif talebinizi iletmek maksadıyla bizi arayabilir, uzman müşteri temsilcilerimizle yedi gün yirmi dört saat görüşebilirsiniz.

prekast

prekast nedir

grc panel

cephe panel

prekast cephe

3 Comments

 • Sancaktepe Prekast | Mono Prekast

  […] alan kazandıran, yalıtım sağlayarak enerji harcamalarını düşüren, prestiji arttıran prekast cephe seçenekleri artık hemen herkes tarafından özellikle tercih edilen yeni nesil cephe […]

 • Prekast Cephe Kaplamasında Derz Dolgu Malzemesi | Mono Prekast

  […] Şartlarında ve yapılarında prekast hergeçen gün dahada çok talepler almaktadır. Talep arttıkça siz değerli müşterilerimize […]

 • Prekast Metraj Hesabı Nasıl Alınır | Mono Prekast

  […] Prekast Metraj Hesabı Nasıl Alınır? Son yıllarda birçok mimarın, mühendisin ve müteahatin tercih ettiği dış cephe sistemlerinden biri olan prekast uzun ömürlü kullanılması, dekoratif olarak göze hitap etmesi ve uzun yıllar sorunsuz kullanım sağlaması açısından en çok tercih edilen dış cephe kaplama sistemidir. Bu sistem uygulanmadan önce prekast metraj hesabı nasıl alınır araştırılmalıdır. Çünkü detaylı hesaplama yapılmadığında firmalar arasında oldukça fazla fiyat farkı ortaya çıkmaktadır. Ancak bu hesap yapıldığında bir projede bazen birçok farklı sonucun çıktığı görülmektedir. Prekast metraj hesabı nasıl alınır? projede hangi bölgelerin prekast cephe kaplama yapılacağına karar verilir? bu konular üzerinde durmak gerekmektedir. Projede bütün alanlar kaplama olacak şekilde hesaplandığında binanın çevresi ve yüksekliği hesaplanmalı bununla birlikte imalat detay çizimlerinden kalıb gören yüzey ölçülerini alarak basit bir işlem ile binanın cephe metrajı alınmalıdır. Ancak sizler bu hesabı yaparken prekast panellerinin birbirine dokundukları noktalarda ya da yanaklarda hesaplama yapmadığınızda eksik hesaplama yapıldığını görürsünüz. Prekast metrajı hesaplanırken panellerin binanın yüksekliği ve metrekaresi ile çarpılması şeklinde yapılan hesaplarda fiyatın yanlış hesaplanması sorunu ortaya çıkmaktadır. Eksik hesaplamaların yapılması ve detayların fiyata dahil edilmemesi işlemin bitiminde sizlerin fiyat konusunda firmayla anlaşmazlığa düşmenize neden olacak ve bu nedenle hizmet aldığınız ya da fiyat karşılaştırması yaptığınız firmaların aralarındaki fiyat farkının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sizler yapı sahipleri olarak projelerinizin dış cephe sistemlerini hesaplatırken pencere bölümleri içinde işlem yaptırmalı ve kaplama yapılmayacak alanlar olarak bu alanların bütün alanlardan çıkarılmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde fazla kaplama sistemi ve bunun için daha fazla prekast panel kullanımı hesaplattığınızdan fiyat farkının ortaya çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Görsel olarak tercih ettiğiniz prekast sistemi aynı zamanda sizleri daha kalıcı çözümler ve yapınızın daha uzun ömürlü olabilmesini sağlayan en önemli kurallardan bir tanesi olduğunu düşünmeli prekast metraj hesabı yaparken de diğer yöntemlere göre daha fazla para ödemeyi tercih ederek yine de bu sistemi tercih etmelisiniz. Bu kaplama sistemlerini tercih ederken sizler sistemin tasarımınıza ve yapınıza kazandırdıklarını hesap ederek daha mantıklı ve daha doğru tercih olduğunu görmeli böylece daha sağlam ve daha tasarruflu bir kullanım sağlayacak olan yapı ile müşterilerinizi ya da ailenizi buluşturabilirsiniz. […]

 • Bir Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir