Prekast Beton

Prekast beton özellikleri ve kullanım kolaylığı sebebi ile inşaat sektöründeki yapı malzemeleri arasında en çok tercih edilendir. Özellikle de son yıllarda ülkemizdeki kullanım oranı fazlaca artmıştır. Dış cephe dekorasyonlarında ustaların kolay ve hayal güçlerini rahat bir şekilde kullanabildikleri bu ürün birçok özelliği ile tercih sebebidir. Yurt dışında kullanımı ülkemizdeki kullanımına kıyasla çok daha gerilere dayanır. Bu malzemenin normal beton yapımına kıyasla farkı üretim aşaması ve hazırlanmasıdır. Normal beton kullanımlarında belli kalıplarına dökülerek o kalıpların içerisinde harmanlanan beton karışımı işlenmekte ve montajında da oldukça ağır bir malzemedir. Prekast beton ise hazırlanan malzemenin, önceden ölçüsünün tam alınması çok önemli olan ve hazırlanan malzemenin üzerine dökülmesi ile oluşturulan cam elyaflı kalıpların direk montaja gitmesi şeklinde oluşur. Bu oluşum sürecinde ki ilk avantaj ise hazırlana malzemenin oldukça hafif olmasıdır.

Öncelikle beyaz çimento ile silis kumu (Alkali Dayanımlı) cam elyaf ve su ile karıştırılması ile hazırlanır. Burada çimento tipine, su oranına ve cam elyafın kalitesine de dikkat etmek gerekir. Bu malzeme ile yapılan uygulama bir tür prefabrik uygulamasıdır denilebilir. Malzemenin uygulanma aşaması;  uygulanacak alanın ölçüsü alınarak hazırlanan kalıba dökülür veya montajı yapılacak olan yere taşınarak kalıba dökülmesi işlemi şeklinde gerçekleşmektedir. Prekast cephe betonun ne olduğunu anlamak için en doğru adım kullanım şekli ve avantajları hakkında daha detaylı bilgi edinmek olacaktır. Ürün binaların dış cephelerinde kullanılan bir malzemedir. Binalarda en önemli faktör ise dış cephelerin çevresel etkenlerden etkilenme oranının azamiye ve hatta bazı durumlarda sıfıra indirilmesidir.

Bu beton tipinin hazırlanma aşaması da oldukça önemlidir. Amaçlanan etkinin oluşturulması için malzemenin hazırlandığı ortamın ısı derecesinden nem oranına kadar çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle malzemelerin harmanlama aşaması ve sonrasında istenilen kaliteye ulaşılır. Diğer ve en önemli bir diğer faktör de malzemenin yangına dayanıklı olmasıdır. Bunu sağlayan ise A1 kalitesinde ki malzemeden üretilmiş olmasıdır. Özellikle mimari açıdan ve görselliğin ön planda tutulduğu dış cephede malzemeye şekil verilmesinde yaşanan kolaylık ve sınırsızlık çok daha kaliteli görünen klas binaların oluşumunda fazlası ile yardımcı olmaktadır.

Yorum Yaz