Prekast Nedir?

Prekast Nedir?

Prekast, özel bir bileşime sahip olan ve içeriğinde beyaz çimento, yıkanmış silis kumu, alkali direncine sahip cam elyafı, kimyasal beton katkıları barındıran, kalıplara püskürtme yöntemiyle dökülürken içeriden çelik karkas sistemiyle güçlendirildikten sonra kürlenerek mukavemeti arttırılan, uluslararası standartları olan yeni nesil beton sistemine verilen addır.

İnşaat sektörünün dış cephe, peyzaj, endüstriyel alanlarının yanı sıra daha bir çok kolunda kullanılmakta olup, yalıtımlı prekast ürünleri ve kabuk paneller olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. “Prekast nedir?” sorusuna yanıt ararken bu iki seçeneğe değinmeden olmaz. İşte bu yüzden teknik detaylarıyla birlikte inceleyelim.

  • Kabuk Panel: Kalınlığı 12 ile 15 milimetre aralığında olan, yalıtım niteliği taşımayan çıplak GRC uygulamalarının genel adı kabuk panel ürünleridir. İzolasyon talebi olmayan alanlarda tercih edilirken oldukça hafiftir. Üretim süreci daha az bir zaman diliminde gerçekleştirilebilirken, ekstra zaman kazandırır.
  • Yalıtımlı Prekast Seçenekleri: Yaşadığımız yapılarda ısı,ses, su yalıtımı oldukça önemli bir ihtiyaç olup, yaşam kalitesinin, konforun arttırılmasında önemli rol oynarlar. İşte tam da bu noktada yalıtımlı paneller devreye girerek, işimizi kolaylaştırır. İnşa maliyetlerini düşürmesi sebebiyle son dönemde herkesin dikkatini çekmeyi başaran bu seçenek, yapılması gereken diğer harcamaları ortadan kaldırarak ekonomi yapmanızın önünü açar. 50 kg/m³ taş yürü oranıyla beklentilerinize eksiksiz biçimde yanıt verir.

Prekast Nedir: Üretimi Nasıl Yapılır?

Üretim, kapsamlı analizler sonrasında oldukça teferruatlı mühendislik altyapısıyla gerçekleştirilen, yüksek uzmanlık kabiliyetini gerektiren ekip çalışmasıdır. Uygulama yapılacak yapının incelenmesi, bilgisayar ortamında prekast cephe elemanlarının çizimlerinin yapılması, kalıpların ve karkasların imal edilmesi, sprey teknolojisiyle dökümün gerçekleştirilmesi gibi karmaşık evrelerin sonucudur.

  • İnceleme: Projenin yerinde uzman kimseler tarafından incelendiği süreçtir. İhtiyaçların belirlendiği, müşteri taleplerinin uygulanabilirliğinin denetlendiği, planlamanın yapıldığı hayati bir evredir.
  • Çizim & Tasarım: Dijital ortamda profesyonel yazılımlarla, elde edilen verilerin teknik boyut kazandırıldığı aşamadır. İki ve üç boyutlu çizimler sayesinde prekast cephe tasarımı gerçekleştirilerek üretimin seyrine yön verilirken, müşteriye görsel sunum yapabilme olanağı doğar.
  • Kalıp – Karkas: Kalıp yani içerisine dökümün yapıldığı elemanların ahşap, fiber, silikon gibi türleri bulunmaktadır. Projenin detaylarına göre içlerinde en uygunu tercih edilir. Ürünlerin kalitesini, yüzey pürüzsüzlüğünü belirleyen unsurların başında gelir. Çelik iskelet sistemi ise, güçlendirme ve uzun ömürlülüğü sağlama maksatlarıyla panellerin içerisine konumlandırılan taşıyıcı noktalardır.
  • Döküm: Alanında uzman personellerle, teknolojik aygıtlarla kalıplara püskürtme yöntemi ile döküm yapılırken, çok titiz bir çalışma yürütülmesi gerekir. Uygun şartların sağlanmasıyla birlikte kaliteli prekast ürünleri elde edilir.

Prekast Nedir: Montaj Nasıl Gerçekleştirilir?

Montaj, üretimi tamamlanan prekast cephe elemanlarının çelik taşıyıcı ankraj ve dübeller kullanılarak, yapılan aplikasyona sadık kalınarak, milimetrik olarak cepheye yerleştirilmesidir. Yapıya son görünümünün kazandırıldığı bu aşamanın kendi içerisinde hazırlık, bağlantı ve sonlama evreleri bulunmaktadır.

  • Hazırlık: Şantiye sahasına nakledilen prekast panellerin takılacağı noktalara kaldırılabilmesi için mobil yada sabit vinç sistemlerine ihtiyaç duyulur. Mobil vinç sistemlerinde gelmiş iş makinelerine başvurulurken, sabit uygulamalarda ray ve kumandalı vinç tertibatı kullanılır. Gerçekleştirilen statik hesaplamalar neticesinde uygun yere ray kurulumu yapılarak, testlerin ardından kullanıma alınır.
  • Bağlantı: Cepheye bağlantı, çelik bağlantı elemanları ve dübel ile yapılır. Önceden hesaplamaları yapılarak imal edilen bu malzemelerin, çinko kaplanarak pas ve çürümeye karşı önleminin alınması gerekir. Aplikasyon olarak nitelendirilen işaretleme metodu yardımıyla aks ve açılım değerlerinin önceden belirlenmiş olması büyük kolaylık sağlar. Deneyimli personeller bu değerler sayesinde hatasız biçimde bağlantıları gerçekleştirir.
  • Sonlama: İşin teslimine kalan son adımda derz aralıklarına silikon, cepheye tamir ve boya yapılır. Derzler 8 milimetre ile 15 milimetre aralığında olmalıdır. Önce silikonun yarılmasını önlemek için fitil adı verilen dolgu malzemesi, ardından özel silikon uygulanır. Bu uygulama, panellere kendi aralarında esneme ve hareket kabiliyeti kazandırdığı için mukavemeti arttırır. Yüzeysel pürüzler polimer katkılı tamir harcı marifetiyle giderildikten sonra astar sürülür. Yoklama adı da verilen bu adım sayesinde fark edilmeyen bütün hatalar meydana çıkarılarak, giderilmiş olur. Müşteri talebine göre renk seçimi yapılan, prekast ürünleri için özel olarak geliştirilmiş boya kullanılarak işlem tamamlanır.

Kapsamlı bir rehber niteliğindeki bu yazımız ile sizlere prekast ürünlerinin neler olduğunu, nasıl üretildiğini ve montajın nasıl yapıldığın aktarmaya çalıştık. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yaparak bize sorabilirsiniz.

Yorum Yaz