Prekast’ Ta Doğru Ham Madde Seçimi

Günümüz teknolojisinde inşaat ürünleri ve ham madde kullanımı ve geçmişimizden bugüne gelen ham maddelerin sürekli her yıl geliştirilmesi ve teknik değerlerinin artması hususunda ciddi sonuçlar alınmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte ürünlerde pazarlama ve satışta alternatif olarak yerlerini almışlardır, bundan ötürü yaptığımız ve yapacağımız projelerde kullanılacak malzemeleri önceden seçip test etmemiz ciddi faydalar sağlayacaktır.

Prekast’ ta kullanılan 5 beş Özel Ham maddeyi aşağıda açıklayacağım;

1: Cam Elyafı;

Günümüz teknolojisinde cam elyafı bir çok sanayi ve inşaat sistemlerinde kullanılmaktadır; Ancak prekast cephe sistemlerinde kullanılan cam elyafının teknik özellikleri dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur.

A. Betonun içinde kaybolmayacak erimeyecek kadar güçlü değerlere sahip olması ve demir görevini yapabilmesi;
B. Pas ve alkali’ ye dayanıklı olması
C. Kopmaması

2. Çimento

A. Kullanılan çimentonun Ph değerlerinin doğru olması
B. Sertleşmemiş ve yeni olması
C. İyi muhafaza edilmiş olması ve usta dilinde (yanmış çimento) olmaması gerek

3. Silis Kumu

A. Prekast’ a uygun ebatlarda olması
B. Yıkanmış ve temiz olmalı

4. Kimyasallar

A. Seçtiğimiz kimyasal’ ların karışımın içinde erimeyecek derecede iyi olması
B. Kimyasal’ların plastik değerlerin düşük olması
C. Kullandığımız kimyasal’ lar karışımda tepkime yapmayacak değerlere sahip olmalıdır. ( çatlama, kırılma, yüzey bozukluğu ve mukavemet gibi)

5. Demir karkas ve bağlantılar için kullanılan demirler

A. Genleşmeye karşı dayanıklı olması
B. Doğru kaynaklama yapılması
C. Galvanizli ve paslanmaya dayanıklı olması
D. Parçalı kaynaklama yapılmaması yek boy olması
E. Et kalınlığının En az 3 mm olması
F. Statik hesaba uygun bağlantılar ile imal edilmesi

Bunlara neden dikkat edilmeli;

Prekast ürünlerinin 1 m2 ağırlığı ortalama 50 kg’ dır.  Dış cephede olması insan ve çevre güvenliği için yukarıda sıraladığımız ham madde özelliklerine dikkat edilmesi gerekir aksi takdirde kötü sonuçlar elde etmemize sebep olur ve geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşabiliriz. Elbetteki rekabette fiyat önemli ancak maliyetlerinizi bu şekilde düşürmeye çalışmanız kötü sonuçlar almanıza insan hayatını tehlikeye atmanıza sebep olur, Bu nedenle cephe’ lerinizde kullandığınız elemanların teknik özelliklerine daha sözleşme ve şartname hazırlanırken seçmeniz  ve aynı zamanda imalat’ ta malzeme’ lerin nasıl kullanıldığını kontrol etmek  ve cephe montajı uygulamasında montaj ekipmanlarını bağlantı elemanlarının galvanizli ve uygun statik te ve kalınlıkta olmasını kullanılan çelik dübel’ lerin standartlara uygun olması ve tork’ lu anahtarla istenilen miktarda sıkılması ve  imal edilmiş malzemeleri sevkinden önce kalite kontrolden geçirip sonrasında sevk etmeniz güvenlik açısından önemli bir unsurdur. ( precast kaldırma sistemlerine şantiyeye başlamadan önce yapılması ve kaldırma raylarının uygun statik hesapta olması ve kullanılan dübellerin kaldırma, ağırlık ve uzaklık hesabı yapılarak temin edilmeli ve montaja başlamadan önce testler yapılarak başlanması en uygun çalışma şekli olacaktır.)

Yorum Yaz