Prekast Bileşenlerinin Görevi

Geleneksel beton uygulamalarına alternatif olarak ortaya çıkan ve özellikle dış cephede liderliği tartışmasız şekilde ele geçiren cam elyafı takviyeli GRC prekast betonun özel bir karışımı bulunmaktadır. İçerisindeki her bileşen kullanılacağı alana, mevsim şartlarına, gereksinimler göre belirli oranda kullanılmaktadır. Herhangi birinin daha fazla yada az kullanılması çeşitli şekillerde sonuçlanabilir. Bu yazımızda, prekast ürünlerinin dökümünde kullanılan karışımın içerisinde her alan maddeleri ve bu maddeler ne gibi görevler üstlendiğini ele alacağız.

Silis Kumu: İçerisinde silisyum dioksit bulunduran bu kum, temel ham maddelerden bir tanesidir. Harç karışımının yapı taşları arasında yer alır. Bej ve beyaz renkleri bulunur, precast uygulamalarında bej renkli olanı tercih edilir.

Beyaz Çimento: Dayanım oranı diğerlerine göre daha yüksek olan bu çimento türü, imalat aşamasında avantaj sağlar ve zaman kazandırır. Kürlenme sürecinin tamamlanmasının ardından uzun yıllar boyunca mukavemetini koruyarak, sağlamlığı ön plana çıkarır.

Alkali Dayanımlı Cam Elyafı: İçeriğinde en az %16 oranında zirkon barındıran cam elyafı, alkali dayanım sağlar. Püskürtme anında karışıma ilave edilerek imalatı gerçekleştirilen malzemenin dayanımını kat ve kat arttırır.

Polimer: Karışım içerisinde kimyasal reaksiyonu tetikleyen bu madde, ısıtma soğutma, yumuşama sertleşme dönüşümlerini sağlar.

Akışkanlaştırıcı: Mevsim şartlarına göre çimentonun dispersiyonunu sağlayarak, akışkan ve dolayısıyla daha kolay işlenebilir bir hal kazandırır.

Sıralamış olduğumuz maddelerin her biri GRC sektörü için vazgeçilmez ve hayati unsurlardır. Oranları ise firmalara göre farklılık gösterebildiği gibi, iklimsel durumda göz önünde bulundurularak ayarlanır. Mono Fiber, konuya ilişkin araştırma geliştirme çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmekte, ürün kalitesini her zaman bir adım öteye taşıyabilmek adına üzerine düşen vazifeyi yerine getirmektedir.

Önemli ve altı çizilmesi gereken konulardan bir tanesi de yukarıda sıralananların kalitesidir. Karışımda kullanılan ham maddenin alanının en iyisi olması neticesinde, döküm sonrası ortaya çıkacak paneller, beklentileri karşılayabilecek nitelikleri üzerinde barındırır. Maliyeti düşürmek adına ödün verildiğinde ise durumun tam tersini düşünmek gerekir. Firmamız gereken hassasiyeti göstermekte, en iyiyi sizlere sunabilme yaklaşımını benimsemektedir. Genel hatlarıyla ele almaya çalışmış olsak da, daha derin teknik konular için diğer sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz