Binalarda Prekast Kullanımının Getirileri

Sahip olduğumuz yapılarda prekast ürünlerini tercih etmek için çok sayıda nedenimiz ver. Hemen her açıdan alternatif yöntemlere göre çok ciddi getirileri ve faydaları olan bu uygulamalar sayesinde, yenilikçi mimari anlayışın bütün kazanımlarını elde etmeniz mümkündür. Bu yazımızda sizlere konunun bütün teknik boyutlarını aktarmaya çalışırken, herkes tarafından bilinmeyen gizli yanlarını da bilmenizi sağlamaya çalışacağız.

Mukavemet Açısından Prekast Cephenin Farkı

Hepimiz daha sağlam yapılarda yaşam sürmek isteriz. Bunun için ne gerekiyorsa yaparız. Prekast seçeneğinin size bu konuda çok büyük getirileri olacağını tahmin edebilir miydiniz? Yanıtınız hayırsa yazının geri kalanını dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Geleneksek cephe uygulamalarında dış duvar örülmesi, üzerine sıva ve ısı yalıtımı yapılması gerekir. Bütün bu uygulamalar yapıya ek ağırlık binmesine sebebiyet verirken fiber takviyeli beton seçeneğinde hepsini tek seferde gerçekleştirip, bu anlamda kazanım elde edersiniz.

Yakın tarihte İstanbul’da meydana gelmiş olan dolu hadisesini hatırlayalım. Mantolama diye tabir edilen cepheye sahip binalarda çok ciddi deformasyon meydana gelmiş, sahipleri sonrasında ciddi bir külfet altına girmek durumunda kalmıştı. Böylesine doğa olaylarına karşı bile prekast sağlamlığını yitirmeyerek zarar görmeden ayakta durmayı başarır.

Yapıların Yalıtım İhtiyaçları

Yukarıda da kısmen değinmiş olduğumuz bu madde olmazsa olmazlar arasındadır. Ek maliyet anlamına da gelir ve günümüz şartlarında hayli masraflıdır. Halbuki prekastı tercih ettiğinizde yalıtımlı paneller sayesinde bu ihtiyaç oldukça kolay ve kaliteli bir biçimde karşılanırken, sizi de bu yükten kurtarmış olur. Hem kışın hemde yazın daha ferah ve konforlu yaşama uzanan bu yolda doğru bir seçim yapmanın ne denli önemli olduğu burada bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır.

Konuyu bir yazı dizisi haline getirerek ilerleyen günlerde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ülkemizin bütün bölgelerine ulaştırmayı sürdürdüğümüz hizmetlerimizin size sağladığı avantajları gördüğünüzde seçim yapmanız daha da kolaylaşacaktır. Yalnızca cephede değil, çevre düzenlemeler, bahçe, peyzaj, anıt, restorasyon, endüstriyel uygulamalar ve dekoratif seçenekler gibi geniş ürün yelpazemizle sizlerden gelen her türlü talebi karşılayabiliyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Yorum Yaz