Prekast Uygulamalarında Yaşanabilecek Sorunlar

Türkiye’de inşaat sektörünün son yıllardaki gözde tercihi olan prekast cephe uygulamalarının bir çok avantaj sağladığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak üretim, montaj ve kullanımında yaşanabilecek sorunların neler olduğu, prekast uygulamalarında böyle sorunlarla karşılaşılmaması için neler yapılması gerektiği ve uzmanlık faktörünün konuyla ilgisini ele almaya gayret edeceğiz. Artık ülkemizde üniversitelerin çalışmalarına konu olmaya başlayan GRC’nin geleceğini ön görmek çokta zor değil. Gazi Üniversitesi bünyesinde hazırlanan Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisinde yayınlanan panel, derz tasarımı ve uygulamayla ilgili çalışmaya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Her aşamasında deneyim gerektiren bu mühendislik çalışmasının arka planında aslında oldukça kapsamlı ve disiplinli bir süreç yatmaktadır. Üretiminden montajına, derz aralıklarının silikonlanmasından kullanımına kadar bütün aşamalar titizlikle değerlendirilirken, bütün faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılabilecek en küçük bir hata bile ilerleyen dönemlerde olumsuzluklar doğurabileceği gibi, bunların giderilmesi de bir o kadar zahmetlidir. Sizler için aşamalar halinde ele almaya çalışacağız.

Üretimin Planlanması

Üretim kendi içerisinde kolları olan, detaylı bir süreçtir. Mimari çizimlerin hazırlanıp onay almasının ardından şantiye alanında gerçekleştirilen incelemeler sonucu elde edilen veriler ışığında son şekli verilir. Yapılan bir hata özellikle büyük metrajlı projelerde, montaj esnasında ortaya çıktığında çok ciddi zaman kaybı ve maliyetlerin yükselmesine sebebiyet verebilir. Sonrasında içerisine dökümün yapılacağı kalıpların ve taşıyıcı özelliğe sahip çelik karkas sistemi hazırlanır. Taşıyıcı sistem için statik hesaplama yöntemine başvurulur. Metrekare bazında binecek yük hesaplanarak bu doğrultuda çelik profillerin ebatları ve kalınlıkları belirlenir. Şayet gereken niteliklere sahip olmayan bir profil kullanılırsa, zaman içerisinde yükü taşıyamayabilir ve korkunç sonuçlar meydana getirebilir. Aynı şekilde kalıplarda yapılabilecek milimetrik hatalarında giderilmesi bir hayli külfetlidir. Sorunsuz bir şekilde dökümün tamamlanmasının ardından şantiye sahasına sevk edilirler.

Prekast Panellerin Montajı

Cepheye giydirme için uzman bir kadroya ihtiyaç duyulur. Bilinen alternatif kaplama yöntemlerinden farkı, bu noktada atılacak doğru adımlarla bir kez daha ortaya çıkarılabilmektedir. Binaya çelik dübel kullanılarak bağlanan taşıyıcı anrajlarla işlem gerçekleştirilir. Bir önceki maddede belirttiğimiz şekilde burada da statik hesaplamalara göre ankraj nitelikleri belirlenir. İşin görselliğinin tamamlanmasında montajın önemi büyüktür. Kalifiye ustalar, doğru ekipmanlar ve deneyimlerini kullanarak, yaşanabilecek sorunlara karşı önceden tedbir alarak işi tamamlar. Sağlamlığın her şeyin ötesinde tutulması gerektiğinin bilincinde olunarak hareket edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, bu beton paneller, bina kullanılmaya devam ettiği sürece hizmet etmek zorundadır. Derz aralıklarının doğru şekilde ayarlanması aslında göz ardı edilen bir konudur. Halbuki, prekast ürünlerinin esnekliğinin ve sağlamlığının temel unsurlarının başında gelmektedir. Buraya çekilen silikonun yıpranmaması içinde gereklidir. Aksi taktirde mevsimsel şartlar neticesinde aralıklardan su sızarak taşıyıcı kolonlara ve hatta daire içlerine kadar ulaşabilir. Yapıya ciddi zararlar verebilir ve giderilmesi için ek maliyetler gündeme gelebilir.

Genel hatlarıyla tercihinizi precast tan yöne yaptığınızda kısa ve uzun vadede yaşanabilecek, karşınıza çıkabilecek konuları değerlendirmeye çalıştık. Aslında daha bir çok faktör bulunmaktadır ve ilerleyen günlerde kaleme alacağımız yazılarda sizler için faydalı bilgilerle aktarmaya çalışacağız. Mono Fiber bünyesinde başlanan her projede yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurlara karşı muazzam önlemler alınmakla birlikte, iş tesliminden sonraki yıllar içerisinde dahi memnuniyetinizi sağlayabilmenin öncelikle hedefimiz olduğunu belirtmek isteriz. Sektörümüzde fark meydana getiren, yenilikçi hizmetlerimizle yanınızda olmaya devam edeceğiz. Nerede olursanız olun size bir telefon kadar yakınız.

Yorum Yaz