Prekastın Diğer Kaplamalardan Farkı

Prekast dış cephe kaplaması Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da 1970li yıllardan itibaren başarıyla uygulanmasına rağmen ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Doğal olarak sistem ülkemizde pek fazla kişi tarafından bilinmiyor. Prekast kelimesi önceden dökülen anlamına gelip prekast betonda mimari ve inşaatta önceden dökülebilme imkanıyla kullanıcılara avantaj sağlıyor. Normal betonlardan farklı olarak yapıda bir beton elde etmek için bir kalıp gerekiyor.

Prekast Beton Nasıl Elde Edilir?

Ülkemize yeni gelen bu beton sistemini elde etmek için; silis kumu, cam elyafı, beyaz çimento ve su geçici bir kapta karıştırılır. Karışım içeriği normal betona benzese de GRC sisteminin farkı bu noktadan sonra başlar. İmalat için karışım daha sonra yeniden kullanılabilir bir kalıba dökülüyor. Bu yeniden kullanılabilir kalıplar prekast sisteme özel olup kalıp olmadan beton üretimi yapılamaz. Kalıpların GRC beton sistemine sağladığı avantaj; betonun uygulanacağı alanda karıştırılmak zorunda olmaması. Bu avantaj inşaat sektöründe çalışan herkese büyük kolaylık sağlıyor. Tabii ki bu beton sisteminin avantajları bununla bitmiyor.

Avantajları Nelerdir?

  • En büyük avantajı daha önce de belirttiğimiz gibi karıştırıldığı yerde kullanılmak zorunda olmaması. Bu avantaj sayesinde betonu fabrikada işin uzmanları karıştırıp uygulama bölgesine gönderebilir.
  • Ürünlerimiz tüm mimari alanlarda kullanılabilir. Bu alanlardan en popüleri dış cephelerdir.
  • GRC kalıplar sayesinde istenilen boyut ve desende üretilebilir. Bu sayede binaların dış cepheleri kolaylıkla güzelleşir.
  • Dış cephede ısı, ses ve nem izolasyonu sağlar.
  • İzolasyon özellikleri isteğe ve ihtiyaçlara bakılarak artırılıp azaltılabilir.
  • Farklı tasarımlarda üretilebildiği için binaların dışında kolaylıkla istenen mimarı tasarım kolaylıkla oluşturulabilir. Üstelik bir çok farklı desen seçeneğiyle birlikte.
  • Farklı kaplama hatalarının giderilmesi de oldukça kolaydır.

Yazımızda bu sistemlerinin dış cephede kullanılmasının avantajlarından bahsettik. Şimdilik Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlayan bu sistem, sağladığı avantajlarla ilerleyen zamanlarda oldukça popülerleşeceğe benziyor.

Sizlerden gelen taleplere uzman kadromuz ile yanıt veriyor, ülkemizin neresinde olursanız olun yüksek kaliteli çözümler üretiyoruz. Dilerseniz kapsamlı bilgi edinmek yada keşif randevusu almak için bizi dilediğiniz an arayabilirsiniz. Profesyonel çözümlerimiz ile her zaman yanınızdayız.

Yorum Yaz