Prekast Uygulama Aşamaları

prekast uygulamasıİkamet ettiğiniz binalarınıza yada inşa ettiğiniz yapıya prekast uygulamak istiyorsunuz ama nasıl üretileceği, nasıl monte edileceği hakkında kafanızda soru işaretlerimi var, işte o soru işaretlerini kafanızdan kaldırmak ve sağlıklı, doğru ve kaliteli bilgiler almak için aşağıda belirtmiş olduğumuz bilgileri okuyunuz.

 

1.Proje Süreci

Yapılarda prekast cephe kaplama sürecinin start alması için mimari projeniz ve tasarımınız olması gerekir. Eğer tasarımınız yok ise uğraşmanıza hiç gerek yok Mono Prekast olarak bu hizmeti siz değerli müşterilerimize sınırsız bir şekilde vermekteyiz. Fiyat teklif ve sözleşme aşamaları sona erdikten hemen sonra kaba inşaattan ölçüler röleveleri alınarak cephe tasarımıyla birilikte prekasta uygun projeleri hazırlanarak siz değerli müşterilerimize sunar değişmesi gereken bölgeler var ise değiştirir ve akabinde onay yazınızı aldıktan hemen sonra üretime geçilir. Kendi olağanüstü tasarımlarınızı oluşturduğunuz hallerde prekast cephe projesini hazırlarken ölçüleri uymayan bölgeler olabilir, tasarımınızı bozmadan birkaç noktada müdahale edip daha modern bir tasarım elde etmeniz için her zaman yanınızda olacağız.

 

2.Üretim Süreci

Üretim süreci proje aşamasında sizlere sunduğumuz projeler tüm detaylarıyla hazırlanmış hali üretim sorumlusu tarafından kalıp haneye verilerek üretilecek prekastların sırasıyla üretilmesi için sırasıyla projeleri kalıp haneye verilir. Üretimi yapılacak parçanın kalıbı ahşap, silikon yada polyester olarak modellerine göre üretilir ve kalıplar biter bitmez üretime verilir. Üretimi için kullanılan silis kumu, beyaz çimento, elyaf, polimeri, sağlamlığı,suyunu ve hareketliliğini sağlayabilen çeşitli kimyasallarla elde edilen harç kalıpların içine püskürtme yöntemiyle püskürtülür ve devamında proje aşamasında da gördüğü üzere statik hesabı yapılmış üzerinde prekasta sabitlemek için oluşturulan ankrajlarla birlikte galvanizli çelik karkas monte edilir. Bir sonraki gün sabaha kadar kuruması için ıslak kuruma yani sıcak buhar sistemi ile bir sonraki gün sabaha kadar kurutulur. 6 saatlik buhar kürü ile 7 günlük mukavemet elde edilmektedir. Yine döküm yapıldığı günden sonraki sabah kalıptan çıkarılıp kürünü alması için stok sahasına alınır kürünü aldıktan sonra uygun bir şekilde monte edileceği yere Mono Fiber olarak sevk edilir ve montaj süreci başlar.

 

3. Montaj Süreci

Montajı için püskürtülerek üretilmiş galvanizli karkas sistemi ve şantiyede montaj için oluşturulmuş halfen kanalları hazır olan prekastlar uygun bir araca nakliye sırasında hasar görmemesi için gerekli tedbirleri alarak sevk etmeye başlamasıyla başlar. Şantiyeye sevk edilen prekastlar çeşitli motorlu araçlar yardımlarıyla yada Mono Prekast‘ın şantiye çatısında oluşturduğu raylarla uygun bir şekilde araçtan indirilir. Sevk öncesinde harita ekibinin cephede hazırlamış olduğu ve işaretli kod ve ölçülerle birlikte cepheye uygun yani ip paraleli doğru, terazide ve şakülde olarak galvanizli olarak hazırlanmış slotlu ve sabit ayarlanabilir ankrajlarla ve kelebekli dübeller ile monte edilmektedir.

 

4. Silikon ve Temizlik Aşamaları

Montaj işlemi bittikten sonra deprem yada herhangi bir hareket sonrası etkilenmemek için birleşim noktalarında bıraktığımız 8 milimetrelik boşluğa uygulanır. Uygulamadan önce derz dolgu malzemesi seçimi silikonlama yada mastikleme işlemi yapmadan önce kalitesiz olan silikonlara dikkat etmemeli kalitesiz olan silikonlar cephede su sızdırır, yırtılır ve çok kötü sonuçlar meydana gelir. Sillikonlamaya başlamadan önce silikon yapılacak yerin tozu alınır ardından polimerle temizlenerek fitil uygulaması yapılır ve hemen akabinde eğer hava yağışlı yada prekast ıslak değil ise silikon uygulaması yapılır. Silikon uygulaması çok dikkatli pürüzsüz ve düzgün yapılmalıdır. Çünkü yapıda en göze çarpan yer derz aralarıdır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir