Prekast Teknik Özellikleri

Pürüzsüz ve estetik görünüm elde edebilmek için prekast cephe panellerinin tercih edilmesi ile alınan sonuçlar oldukça olumlu olmaktadır. Prekast sayesinde ihtiyaç duyulan bir çok özelliğin yapıya kazandırılması mümkün hale gelirken, zaman ve maliyet açısından ciddi tasarruflar söz konusu olmaktadır. Ülkemizde özellikle son on yıl içerisinde oldukça popüler hale gelmiş olan ve yeni nesil inşaat projelerin neredeyse istisnasız hepsinde tercih edilen fiber takviyeli GRC beton ile prestijli yapılara sahip olma imkanı ortaya çıkmaktadır. Daha önceki yazılarımızda prekast cephe panellerinin kullanımının avantajlarına bir çok kez değinmiştik. Şimdi ise olayın teknik boyutlarını değerlendireceğiz.

Teknik Özellikleriyle GRC Cephe Elemanları

  • Önceden hazırlanmış kalıplara 10-12 milimetre kalınlığında püskürtme yöntemiyle dökümü gerçekleştirilen paneller, A1 yanmaz sınıfındadır. Bu niteliği sayesinde yangına dayanıklıdır ve yönetmeliklerde belirtilmiş kuralları karşılar.
  • Harç karışımı içerisinde kullanılan kum, en az %90 silis içerir.
  • Cam elyafı ise en az betonun ömrü kadar kullanım süresine sahiptir. Alkaliye dayanımı oldukça yüksek olup, içerisinde minimum %16 zirkonyum barındırır.
  • TSE belgeli çabuk sertleşen portland süper beyaz çimento, ürünlere doğal rengini de kazandırır.
  • Doğru şekilde üretimi yapıldıktan sonra, derz aralıkları uygun malzemelerle doldurulan ve su alması engellenen panellerin, normal şartlar altında bina kullanım ömrünü tamamlayana kadar kullanılabilmesi gerekir.
  • Darbe ve bükülme direnci sayesinde her türlü koşulda görevini yerine getirebilen paneller, deprem gibi en olumsuz durumlarda dahi avantaj sağlar.

Bilindiği gibi ülkemizde son yıllarda şiddetli dolu olayları yaşanmaktadır. Bu doğa olayı ile birlikte çok sayıda binanın cephesi zarar görmekte ve ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle mantolama gibi geleneksel yöntemler tercih edildiğinde daha ağır neticeler meydana gelebilirken, GRC’de böyle bir problemle karşılaşılmamıştır. Sert ve dayanıklı yüzeyi sayesinde dolu tanelerinden etkilenmez.

Günümüzde yapıların dış yüzeyindeki bütün alanların kaplanmasında rol alabilecek kadar gelişmiş bir uygulama olan ürünlerimiz sayesinde örneğin prekast baca uygulamaları dahi yapılabilmektedir. Bunun yanında peyzaj ve çevre düzenlemeleri gibi estetik çözümlerde de rahatlıkla başvurulabilir. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti odaklı hizmetlerimizle bugün, yarın ve daima sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Ülkemizin en uzak noktalarına kadar hizmet ulaştırabilecek geniş ağımızla, bugüne dek imza attığımız sayısız proje ve dostluğunu kazanmayı başardığımız müşterilerimize sektöre yön vermeye devam edeceğiz. Küçük, orta yada büyük ölçekteki her türlü projenizde profesyonel kadromuzla, her aşamasında büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yapılara değer katıyoruz. Şehrin çehresini şekillendiren, fark yaratan, uzun ömürlü ürün gruplarımızın tamamı için müşterilerimize üç boyutlu ön çalışmalar ve yerinde kapsamlı analiz ayrıcalıkları sunmaktayız. Bunun için yapmanız gereken tek şey çağrı merkezimizi arayıp keşif randevusu talep etmektir.

Yorum Yaz