Cam Elyaf Takviyeli Beton – GRC

Yeni sistem cam elyaf takviyeli beton prekast sayesinde eski dış cephe kaplama yöntemleri yaygınlığını kaybetmekte İnşaat işlemlerinin projeleri ve tasarımları değişmekte, yeni binalar yepyeni görüntüleriyle daha zengin bir görünüm kazanmaktadır. İçeriğinde bulunan maddeler açısından değerlendirildiğinde homojen bir görünüm kazanabilen cam elyaf takviyeli beton normal betona oranla çok daha hafif olduğu ve içeriğindeki maddelerin yumuşak özellik taşıması nedeniyle kolay şekil alabilen bir yapı ortaya çıkmaktadır. Şekil almadaki kolaylık binaların dışlarında oluşturulan estetik görünümü daha da zenginleşmesini sağlamakta yapı ve tasarım çeşitliliğini binalara kazandırmaktadır. Mimarların oldukça sevdikleri yapı malzemeleri ile yapılan kaplama cepheler aynı zamanda ısı yalıtım açısından da kazanç sağlamak da kışın soğuğundan yazın sıcağından koruyarak evlerde rutubet oluşumunu engellemek de böylece ortamın hava ve oksijen kalitesini de artırmaktadır.

Cam Elyaf takviyeli beton kullanımı arttıkça farklı tarzda tasarımların ortaya çıkması bunun yanında ısı yalıtımı ile bina yapıların iç ısısının korunması amaçlanmaktadır. Böylece kişilerin ısı yalıtımıyla kazanç elde etmeleri kaliteli ısınan ve rutubet durumunun ortadan kalktığı sağlanmaktadır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan yüksek doğal gaz faturaları nedeniyle yaşanılan mağduriyetler minimum seviyeye indirilmektedir. Düşük faturalar sayesinde kullanıcıların yüzleri gülmektedir.
Eski binalarda dış cephe sistemleri bulunmasa da daha sonra gerçekleştirilen mantolama ve diğer yöntemler ile Isı yalıtımlı dış cephe kaplamaları arasında yer alan prekast cephe ile çok daha kolay gerçekleştirilmektedir. Böylece eski binalarda yeni yüzler kazanarak aynı zamanda tasarruflu ısınma ve rutubetten kurtulma gibi kolaylıkları sağlamaktadır. Maliyet olarak her geçen gün azalan bu sistemler yaygınlaşmaya başladıkça firmalar ve teknolojinin ilerlemesi ile daha hızlı ve şimdi daha uygun fiyata hizmet alabilmeyi sizlere sağlamaktadır. Dış cephe sistemlerinde olduğu gibi iç yalıtımda da tercih edilen kaplama yöntemleri ısı tasarrufunu sağladığı gibi ses yalıtımını sağlamak da çok katlı binalarda ve özellikle yaşam alanında seslerin birbirlerine geçişini engellemekte böylece komşuların birbirlerine olan rahatsızlıklarını da ortadan kaldırmaktadır. Ses ve ısı yalıtımını sağlayan iç ve dış kaplama yöntemlerinde kullanılan cam elyaf takviyeli beton uygulamaları sizlere sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

Yorum Yaz