Prekast Cephede Tercih Sebepleri

Prekast, binaların dış görünümünü daha heybetli ve modern gösterme amaçlı kullanılan bir yapı malzemesiydi. Gelişmekte olan inşaat sektörü hayal güçlerini zorlayan mimarlar aracılığı ile bina tasarımları gelişmiş, ısı yalıtımı ve ses geçirme özellikleri daha fazla dikkate alınarak bina kullanımlarında prekast cephe tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Prekast uygulanmış bir binanın görüntüsü diğerlerine karşın daha şık ve incelikli görünmektedir. Gelişmiş inşaat sektöründe bu çözümlerin kullanılmasının başlıca sebepleri ise şu şekildedir:

  • Yapı görünümündeki şıklığı
  • İzolasyon niteliği
  • Montajlama esnasında kolaylık yaşanması
  • Oldukça hafif bir yapı malzemesi oluşu
  • Her tür mevsimde hava şartlarına karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olması.

Farklı elementlerin karışımı ile oluşturulan GRC beton tipi oldukça dayanıklı ve kullanışlı bir yapı malzemesidir. Başlıca malzemeleri:

  • Silis adı verilen kum,
  • Çimento,
  • Çeşitli kimyasal maddeler

Su ile karıştırılarak hazırlık aşaması başlamaktadır.

  • Alkaline dayanıklı elyaf cam ile yukarıda belirtilen karışım birbiri ile karma haline getirilir

Buradaki en önemli detay ise hazırlanan karışımın monte edileceği alana uygun olarak hazırlanmış kalıplara dökülme aşamasıdır. Bu nedenle de alınan ölçünün tam ve uygun olması şarttır. Aksi halde verimli ve istenilen bir sonuç alınamayacaktır. Doğru alınmış ölçüler, doğru ve kaliteli malzemelerin kullanılması ve karışımında uygun yapılması neticesinde oldukça kaliteli ve uzun yıllar dayanabilecek cephe oluşturulmuş olur. Yukarıda da bahsedildiği üzere GRC cephenin tercih edilme nedenlerinden birisi de yalıtım özelliğidir. Gerek görselliği gerekse de yapısal olarak binanın önemli bir tasarım parçası olması açısından oldukça önemlidir. Yapının sisteminde de oldukça önemli bir rol oynayabildiğinden kiriş veya sütun gereksinimini de ortadan kaldırmaktadır. Ses yalıtımı özelliği sayesinde dış alandan gelen gürültüyü azamiye indirmektedir. Yeni olmasına rağmen ilk yıllarında binalarda çatlamalar görülmekte ve kış aylarında çürümeler oluşmaktadır. Prekast cephe bu ihtimalleri de ortadan kaldırmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı okullar, oteller, yurtlar, iş merkezleri ve hatta müstakil evlerde dahi bu paneller kullanılmaktadır.

Ürün ve hizmetlerimizle ilgili geniş bilgi edinmek, keşif talebinde bulunmak yada ücretsiz danışmanlık uygulamalarımızdan yararlanmak için çağrı merkezimizi dilediğiniz an arayabilirsiniz.

Yorum Yaz