Esenler Prekast

Esenler prekast cephe kaplama sistemleri son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Bu sistemler ülkemizde son birkaç yıldır bilinmesine rağmen Avrupa’da yaklaşık 50 yıldır güvenle kullanılıyor. Esenler prekast hizmetlerimiz, yapılara değer katmakta ve benzersiz tasarımlar meydana getirmektedir. Sistemin ne olduğunu merak ediyorsanız, inşaat sektöründe kullanılan beyaz çimento, su, silis kumu ve alkali cam elyafının gerekli oranlarda karıştırılarak elde edildiği bir malzemedir. Malzeme içeriğinden dolayı fiber katkılı beton ve cam elyaf takviyeli beton adlarıyla da bilinmektedir. Türkiye’de çok az firma tarafından üretilen ve uygulaması yapılan fiber katkılı beton Mono Fiber firmamızın İstanbul’da bulunan tüm şubelerinde üretilip uygulanmaktadır. Esenler bölgesinde yaşayan herkes firmamız özel üretimi olan bu malzemeden evlerinin iç ve dış cephelerinde kullanabilir.

Esenler Prekast Ürünlerimiz Nerelerde Kullanılır?

Fiber katkılı betonlar her bölgeye uygun özellikleriyle çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanlar:

 • Binalardaki kolon kirişlere uygulanabilir.
 • Çok katlı binalarda ekstra duvar örmek yerine fiber katkılı beton uygulanabilir.
 • Dış cephe panelleri olarak kullanılabilir.
 • Binalar dışında şehirlerde köprülerde, alt geçitlerde vb.de kullanılabilir.
 • Bahçelerin dekorasyonunda da fiber katkılı betonlar kullanılabilir.
 • Bunların dışında fiber katkılı betonlar iç cephelerde de dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

İnşaat sektörünün her alanında kullanılabilen bu cam elyaf takviyeli betonlar şimdiden diğer sistemleri geride bıraktı.

Fiber Katkılı Betonların Getirileri

Fiber katkılı betonların kısa sürede nasıl bu kadar popüler olup çevremizde gördüğümüz çoğu yapıda kullanıldığını merak ediyorsanız bunun sebebi bu betonların eski tip yapılara göre çok daha avantajlı olması. Avrupa’da yıllardır bir numaralı malzeme olan prekast sistemlerin avantajları şunlardır:

 • Fiber katkılı betonlar kendileri için özel kalıplar içinde karıştırılırlar. Fakat bu kalıbın özelliği betonun önceden karıştırılarak uygulanacağı yere gidene kadar özelliğini korumasıdır. Bu sayede beton harcı fabrikalarda profesyonel kişilerce hazırlanıp uygulanma bölgesinde direk kullanılabilir.
 • Fiber katkılı betonlar dış cephelerde kar, yağmur, güneş gibi tüm hava koşullarına dayanıklılık gösterir. Bu sistemi kullandığınızda dış cephe kaplamanızı her yıl değiştirmek zorunda kalmaz uzun süre güvenle kullanabilirsiniz.
 • Fiber katkılı betonlar ağırlık olarak bakıldığında oldukça hafif olmasına rağmen, içerisinde dayanıklılığını artıracak farklı malzemeler bulundurmaktadır ve bu sayede eski betonlara göre çok daha hafif ve çok daha dayanıklıdır.
 • Fiber katkılı betonlar ses ve ısı yalıtımı konusunda oldukça iyi malzemelerdir.
 • Fiber katkılı betonlar eski tip betonlara göre çok daha uygun fiyatlıdır.

Fiber Katkılı Betonlar Nasıl Uygulanır?

Fiber katkılı betonları uygulamak için daha öncede anlattığımız gibi özel bir ekipmana gerek yoktur. Bu beton zaten kalıbı içinde hazır olarak beklediği için, uygulayıcının işi çok kolaydır.

Yeni nesil GRC sistemler firmamız sayesinde İstanbul Esenler’deki tüm yapılarda uygulanabilir. Kaliteli hizmet anlayışımızla sizleri prekast betonlarla tanıştırmaya hazırız. Bizimle iletişime geçerek kısa sürede uygulama işlemlerinin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz