Arnavutköy Prekast Firmaları

Arnavutköy prekast projelerimiz ile müşterilerimize benzersiz seçenekler sunuyoruz. Bina yapımında ve mantolamasında kullanılan fabrikasyon beton çeşidi olan ve son zamanlarda artık ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan prekast sistemi, fabrika ortamında, gerekli koşul ve malzemelerle hazırlanarak bina yapımında ve çevre düzenlemesinde önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Arnavutköy prekast seçeneklerinde hazır beton uygulaması sayesinde, istenilen şekil ve motifler yapılarak bina giydirilmesi ve mantolamasının vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Avrupa ülkelerinde daha önceden kullanılmaya başlanan GRC Türkiye’de de kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

GRC NEDİR?

Kelime anlamı olarak “önceden dökülmüş” demektir. Fabrika ortamında gerekli olan malzeme, nem ve sıcaklık ortamında hazırlanmaktadır.

Prekast; beyaz çimento, alkali dayanımlı cam elyafı, silis kumu ve suyun belli bir oranda karıştırılmasıyla elde edilen karışıma daha sonra kalıplar yardımıyla çeşitli şekiller ve motifler verilmesi işlemidir. Makine ile püskürtülerek elde edilen, ardından başka ortama taşınacak hale gelen bina iskelet yapısının ve yalıtım sisteminin giydirilmesinde kullanılan ve fabrika ortamda hazırlanan beton çeşididir. Binanın giydirilmesinde ve çevre düzenlemesinde de kullanılmaktadır.

Diğer beton çeşitlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Isı, ses, sıvı ve yangın engelleyici gibi birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Özel maddeler sayesinde binanın gerek duyduğu tüm koşulları sağlayarak güvenilir bir bina oluşumu sağlamaktadır.

Prefabrik binalar da aslında bir yöntemidir. Prefabrik evler de fabrika ortamında hazırlanıp taşınarak monte edilmektedir ancak Türkiye’de kullanım bakımından farklı bir yapı olarak gözlense de yurt dışında GRC olarak adlandırılır.

NERELERDE KULLANILIR?

Bu yöntemin hemen hemen her türlü bina çevre ve yol yapımında gereken koşullarda yapılabileceği bilinmelidir. Çok kullanışlı özelliği sayesinde binanın her tarafında kullanılabilir. Özellikle bina mantolamasında birçok işlevi olan Arnavutköy prekast yöntemi ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın önleyici güvenirliği açısından değerlendirildiğinde birçok fayda ve seçenek sunmaktadır. Farklı motif ve şekiller sunarak özellikle köprü yapımı, yol yapımı, kanal yapımı, bina mantolaması gibi daha birçok alanda kullanım imkânı da sağlamaktadır.

PREKASTIN AVANTAJLARI

Diğer beton türlerine göre daha avantajlı bir konuma sahip olduğundan daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yöntemin daha kolay ve güvenilir, aynı zamanda tekrar edilebilirlik özelliği sayesinde birçok avantajı bulunmaktadır. Özelikle fabrika ortamında gereken sıcaklık ve nem koşulları sağlanarak hazırlandığı için daha çok tercih edilmektedir. Betonun hazırlanma aşamasından bitiş aşamasına olan kısma kadar fayda sağlamaktadır. Kontrol edilebilirliği sayesinde gereken tüm koşulları, üretilecek olan betonun kontrolünü, işçilik kontrolünü ve ekipman tasarrufunu sağlayarak defalarca kullanma imkanı da sağlamaktadır. Etkin maddeler sayesinde, dış etkenlere karşı büyük bir koruma sağlayarak ısı, ses ve sıvı girişini engeller. Yalıtkanlığı sayesinde yalıtım görevi görerek istenilen renkte boyama imkânı ve darbelere karşı dayanıklı bir yapı da sunar. A1 yanmaz özelliği sayesinde yangına karşı da son derecede güvenilirdir.

Yorum Yaz